Reagovanje poslovne direktorice Muzičkog Centra Crne Gore Isidore Damjanović
Dolaskom novog menadžmenta Muzičkog centra Crne Gore, prije pet mjeseci, uslijedio je niz događaja o kojima mnogi zaposleni u ovoj Javnoj ustanovi žele da informišu crnogorsku javnost, navodi se u uvodnom dijelu pisma koje su zaposleni dostavili medijima.
Tim povodom regaovala je poslovna direktorica Muzičkog centra Crne Gore Isidora Damjanović, a njeno reagovanje prenosimo u cjelosti:
“Na osnovu teksta, objavljenog dana 8.3.2022. u sredstvima informisanja, koji je upućen od dijela zaposlenih u Muzičkom centru Crne Gore (MCCG), radi pojašnjenja zlonamjernih, neprimjerenih i netačnih navoda, želim da javnost Crne Gore upoznam sa sljedećim:
Svaka odluka koju sam donijela u toku dosadašnjeg mandata, bila je u cilju izgradnje novog imidža i pozicioniranja MCCG i Crnogorskog simfonijskog orkestra na crnogorskoj kulturnoj sceni, te približavanja kulture koju stvaramo svim građanima, kroz brojne sadržaje, edukaciju, ulaganje u mlade talente i saradnju sa relevantnim institucijama. To je moja vizija imidža ozbiljne institucija kulture, a sa čime se MCCG koji sam preuzela, nažalost, nije mogao pohvaliti.
Odluke kao što su: Odluka o uslovima i cjenovniku za iznajmljivanje scenskog i ostalog prostora u MCCG, Odluka o formiranju cjenovnika ulaznica za koncerte i programe MCCG, raspisivanje i sprovođenje Konkursa za izradu grafičkog znaka/logotipa MCCG i raspisivanje i sprovođenje audicije za prijem članova u Baletski studio, donijete su u konsultacijama sa pravnom službom i zavedene u djelovodnik kako i nalažu paravilnici poslovanja. Pa u vezi sa tim navodi da su ove odluke donešene mimo zakona odbacujem kao neutemeljene, netačne i površne, što mogu dokazati dokumentacijom pred nadležnim organima.
Radi detaljnog informisanja javnosti, a sa čime su zaposleni u MCCG upoznati, želim da pojasnim sljedeće. Savjet MCCG nije bio funkcionalan, zbog ostavke dva člana tog tijela, od sredine 2021. godine, a njihova su mjesta popunjena novim članovima tek u februaru ove godine.
Više puta sam, sve do izbora novih članovi Savjeta, kontaktirala Ministarstvo kulture po tom pitanju i insistirala da se procedura što prije završi.
Nisam željela da od mog stupanja na dužnost 7.10.2021. pa do izbora novih članova Savjeta 2.2.2022. sjedim skrštenih ruku i ništa ne radim, već sam u konsultacijama sa pravnom službom preuzela odgovornost i donosila one odluke koje su bile neophodne za rast i razvoj, te nesmetano finansijsko poslovanje naše institucije.
Neka izvanredni rezultati, koje sam postigla sa mojim timom za ovo kratko vrijeme, govore o novoj viziji koju u MCCG želim da gradim, na zadovoljstvo ne samo zaposlenih, već i publike, a nasuprot onome što sam zatekla, a to je, između ostalog, orkestar koji nije imao kontinuiranu koncertnu sezonu, kao ni šefa dirigenta godinama.
Kroz tri programa MCCG, Crnogorski simfonijski orkestar, Edukativni sektor i programe Kamerne muzike, održano je ukupno 16 događaja, od čega je CSO priredio 7 koncerata, četiri pod upravom gostujućeg šefa-dirigenta iz Hrvatske Mladena Tarbuka i tri renomirana gostujuća dirigenta iz Španije, Njemačke i Francuske, Migela Romea, Štefana Malceva i Marka Korovića, u prepunim salama za koje se tražila karta više. Izdvajam i programe Edukativnog sektora namijenjene najmlađoj publici, i u okviru njega Karneval životinja, koji je unaprijed rasprodat za šest izvođenja.
S obzirom na to da sam od inicijatora ovih natpisa, predstavnice zaposlenih u Savjetu optužena za neprikladnu, nejasnu i nedovoljnu komunikaciju sa CSO vjerujem da sam punu pažnju i uvažavanje iskazala i prema njima kroz pojedinačne razgovore, ali i ono što je svakom muzičaru najvažnije, a to je stvaranje uslova da nastupaju pred publikom i rade sa istaknutim umjetnicima iz regiona i šire.
Ustanovili smo Kolegijum koji vodi umjetnička direktorica sa vođama grupa CSO i Kolegijum sa Kreativnim timom koji vodim ja i sa kojim planiram i analiziram aktivnosti.
Svoj imidž poslovne direktorice institucije kulture ne želim da gradim na aferama, zato sam se suzdržavala da javnost obavještavam o svim nepravilnostima koje sam zatekla, fokusirajući se na ostvarivaje rezultata koje želim postići u saradnji sa zaposlenima u MCCG, zašto je potrebna obostrana želja, ali i potpuni prekid sa poslovnom kulturom koji je dio zaposlenih u instituciji baštinio sa prethodnim menadžmentom, kao što su neredovan dolazak na posao, zloupotreba službenog položaja i privatizacija imovine MCCG….
Danas je u prostorijama MCCG u mirnom i konstruktivnom duhu održan sastanak poslovne i umjetničke direktorice sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom i niko od svih prisutnih nije tražio ostavku direktorice, niti pomenuo bilo šta što se čini protivzakonitim u radu menadžmenta.
U poslednjih 15 dana došla sam u posjed dokumentacije koja upućuje na sumnju da su inicijatori ove institucionalne, a zatim i medijske harange prethodnim činjenjem – kako za vrijeme mog, tako i za vrijeme prethodnog menadžmenta zloupotrijebili svoj službeni položaj i nanijeli – kako materijalnu, tako i nematerijalnu štetu uglednoj instituciji kao što je MCCG. Smatram da je njihov strah od eventualnog pokretanja postupka zapravo inicijator svih nesuvislih optužbi u koje su kao potpisnike uvukli i određeni broj zaposlenih iz ove ustanove.
Najvećim dijelom Vašeg saopštenja upućenog medijima, nanosite štetu imidžu institucije čiji ste zaposleni, a na banalne optužbe se neću osvrtati.
Svoj rad po svim osnovama temeljim na potpunom poštovanju zakona i pravila institucije na čijem sam čelu, i potpuno sam spremna da nadležni organi ispitaju moj rad ukoliko smatraju da za tim ima osnova. Takođe, i sama ću zarad zaštite svog integriteta, ali i imidža i imovine MCCG, Tužilaštvo obavijestiti o uočenim nepravilnostima”, zaključuje se saopštenju.